Najlepszy książkowy prezent dla nastolatki

Książki rozwijają wyobraźnię, uczą nowego słownictwa, a także zasad ortografii i interpunkcji. Ponadto kształtują postawy moralne, będąc przy tym wspaniałą przygodą i chwilą relaksu, którą warto podarować sobie nie tylko w ramach zabicia czasu podczas dłużącej się podróży. Właśnie dlatego, jeśli Twoja nastoletnia pociecha wyraża chęć obcowania z literaturą, warto rozważyć sprezentowanie dorastającej dziewczynie angażującej książki. W niniejszym artykule przedstawiamy propozycje trzech książkowych prezentów, które z pewnością zachwycą nawet najbardziej wymagającą, nastoletnią pociechę.

Odrobina magii

Książek J.K.Rowling zapewne nie trzeba nikomu choć trochę zorientowanemu na rynku wydawniczym specjalnie przedstawiać. Mainstreamowa opowieść o “chłopcu, który przeżył” z miejsca podbiła serca setek tysięcy odbiorców z całego świata. To pozycja obowiązkowa dla każdej nastolatki, którą ciągnie do świata fantastyki, a już szczególnie tej, która zna Harry’ego Pottera wyłącznie z wielkiego ekranu. W powieściach autorstwa J.K. Rowling znajdziemy ciekawe, detektywistyczne wątki, rodzinne tajemnice, magiczne stworzenia i wreszcie opowieść o przyjaźni trójki dorastających czarodziejów, którzy podjęli bohaterską walkę ze złem.

Kochany pamiętniku

Wspaniałym książkowym prezentem dla tych nieco młodszych nastolatek (choć nie tylko!) mogą okazać się publikacje z serii “To ja Lucy” autorstwa brytyjskiej pisarki Kelly McKain. Autorka proponuje czytelnikom przygodę w towarzystwie Lucy, sympatycznej i pełnej pomysłów dziewczyny, z której tajnym pamiętnikiem przyjdzie zapoznać się odbiorcy. Pełna przezabawnych momentów historia obfituje w wątki, w jakich zapewne każda nastolatka odnajdzie cząstkę własnej rzeczywistości. Na kartach książek z serii “To ja Lucy” nie brakuje bowiem potyczek z rodzicami i rodzeństwem, szkolnej codzienności, pierwszych niespełnionych miłości i spotkań z przyjaciółkami podczas najlepszych pidżama party.

Czas zadumy

Książki potrafią skłaniać czytelnika do refleksji, co nie zaszkodzi również i tym młodszym odbiorcom. Jedną z tych stawiających pytania publikacji jest utwór “Dawca” autorstwa amerykańskiej autorki Lois Lowry. Książka zapoznaje czytelnika z pozornie dystopijną wizją przyszłości, gdzie każdy obywatel doskonale zna swoje miejsce, a cierpienie i ból praktycznie nie istnieją. Częścią, jak się wydaje, idealnego społeczeństwa jest Jonasz – chłopiec, który po dokonaniu niesamowitego odkrycia szybko dowie się, że w jego uporządkowanym świecie gruncie rzeczy nic nie jest takie, jakie się wydaje.

 

About the Author

You may also like these